Aktualności

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

           W bieżącym roku szkolnym biblioteka Publicznej Szkoły Podstawowej  i Oddziałów Gimnazjalnych prowadzi kontynuację działań związanych z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa , do którego przystąpiliśmy  28 maja 2017 roku. W wyniku akceptacji wniosku, z funduszy unijnych została nam przyznana kwota w wysokości 15.000zł ( biblioteka PSP) oraz 5.000 zł (biblioteka- oddziały gimnazjalne) na zakup książek do biblioteki. Bardzo się cieszymy z tego powodu, ponieważ będzie okazja uzupełnić już zaczytany nasz księgozbiór. Konsultując się z uczniami, nauczycielami oraz rodzicami opracowaliśmy listę najciekawszych książek, które chcemy, aby znalazły się w naszej bibliotece. Jesteśmy właśnie w trakcie realizacji tego zakupu.

             Aby zachęcić uczniów do czytania i częstszego odwiedzania biblioteki szkolnej organizujemy szereg imprez są to m.in. konkursy; recytatorskie, plastyczne, literackie, czytelnicze, frazeologiczne, wystawy książek, Święto biblioteki, spotkania autorskie, prelekcje na temat czytelnictwa.

            Obecnie jesteśmy w trakcie realizacji projektów promujących książkę i czytelnictwo. Zadaniem każdej klasy jest przygotowanie takiego projektu a tym samym zachęcenie innych do czytania. W realizację tych działań zaangażowali się wychowawcy klas I-III oraz nauczyciele poloniści, koordynatorem jest Pani Barbara Zalska. W dniu 1.12.2017r. dokonamy podsumowania tych projektów na apelu szkolnym. Pomysły uczniów i nauczycieli są wspaniałe. Wchodząc rano do naszej szkoły widzimy plakaty, możemy posłuchać głośnego czytania utworów literackich  przez mikrofon czy radiowęzeł. Postaramy się opublikować to co się dzieje w związku z realizacją tego projektu. Mamy tylko nadzieję, że jak będą dostępne nowe książki dzieci i młodzież z radością będą je wypożyczać. Pozdrawiamy serdecznie.  Nauczuciele bibliotekarze: Barbara Zalska, Małgorzata Lukowska i Katarzyna Szostak.

 

 

„W Krainie wierszy Juliana Tuwima”

W dniu 20.11.2017r.  w godz. 7.30-8.00 w holu szkoły,  uczniowie klasy IIIA pod kierunkiem Pani Teresy Mroczek zachęcali najmłodszych, głośnym czytaniem do sięgnięcia po wiersze klasyka literatury dziecięcej – Juliana Tuwima. Na poranek literacki uczniowie zaprosili uczniów, nauczycieli oraz rodziców poprzez przygotowanie pięknych plakatów promujących tę akcję. Uczniowie przygotowali również wystawę własnych ilustracji do wybranych wierszy tego autora.

 

 

 

Książeczki z kamishibai”

             Klasa IB, pod kierunkiem wychowawczyni Pani Haliny Sękulskiej, przygotowała projekt pt.Książeczki z kamishibai”.Celem naszych działań jest rozbudzenie zainteresowania czytelnictwem poprzez ukazanie ciekawej i mało powszechnej formy kontaktu z literaturą dziecięcą.

Najważniejsze działania:

1.Zakupienie (na wniosek wychowawcy) przez klasową radę rodziców sceny kamishibai (scenka została zamówiona i oczekujemy na przesyłkę).

2.Urządzenie wędrownego teatru po szkole: w dniu 22.11.2017r. klasa IB odwiedziła klasy I – III oraz niektóre klasy starsze i  zaprezentowała papierowy teatr w oparciu o fragmenty baśni H.Ch. Andersena – „Dziewczynka z zapałkami”.

3.Stosowne ogłoszenie pojawi się w dzienniku elektronicznym, na witrynce sklepiku szkolnego i/lub na drzwiach świetlicy szkolnej.

4.Dłuższe czytanie tego utworu w formie kamishibai będzie możliwe poza projektem na zajęciach świetlicowych lub w bibliotece szkolnej w okresie przed Bożym Narodzeniem.

5.Projekt będzie kontynuowany w klasie IB – uczniowie wykonają własną książeczkę i zaprezentują rodzicom podczas uroczystego spotkania z okazji Dnia Mamy i Taty. 

 

 

 

„Smerfne historie”

W dniu 22.11.2017r.  w godz 7.30-8.00  w holu szkoły  klasa IIIB pod kierunkiem Pani Grażyny Potyry przygotowała poranek ze Smerfami. Uczniowie w zbudowanej przez siebie, smerfowej wiosce, głośnym czytaniem zachęcali uczniów do sięgnięcia po te zabawne historie opisane w książeczkach, komiksach i filmach.

 

 

Poranek filmowy

W ramach realizacji projektu promującego czytelnictwo i książkę uczniowie klasy 1 a  wraz z  wychowawczynią podjęli następujące działania. Zorganizowali w klasie mini kino. W dniu 24 listopada 2017 roku odwiedzili nas uczniowie klas I-III wraz z paniami ,aby obejrzeć projekcję filmu pt ”Jak  to z książką było……. i jak jest teraz”. Motywem przewodnim spotkania było hasło Wisławy Szymborskiej „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa , jaką sobie ludzkość wymyśliła.”

Ponadto pierwszaki zaprezentowały koleżankom i kolegom album wykonany przez siebie pod tytułem „Kocie opowieści”. Album powstał z myślą o wszystkich zwariowanych dzieciakach  na punkcie kotów. Uczniowie klasy 1a zrobili ilustracje do znanych wierszy i bajek o kotach. Zapraszamy do naszej szkolnej biblioteki .Tam możecie obejrzeć album przez nas wykonany.

 

« powrót

Wyszukiwarka